Izložba “Nikad im bolje nije bilo”, koja je juče otvorena u Muzeju istorije Jugoslavije, obuhvata period od 1950. do 1990. i prikazuje fenomen svakodnevice, slobodnog vremena i dokolice u Jugoslaviji. Takođe, stavlja fokus na promene u načinu života koje su usledile nakon Drugog svetkog rata, a koje su bile očite za veliki broj stanovništva u Jugoslaviji. Zato su pred posetiocima dva narativna puta koja mogu da slede i pritom otkrivaju fenomene: Ritam života - period od upisa u jaslice, prijema u pionire i partiju, do odlaska u penziju i Ritam godine - od Nove godine do Praznika rada, Dana boraca i Dana Republike.
- Prva lestvica u životu običnog čoveka je obrazovanje, pa zato i priča o tome koliko se malo ljudi pre rata školovalo i kako su se te prilike već do šezdesetih godina sredile - bio je i porast broja pismenih. Nakon škole, taj čovek sticao je pravo na zaposlenje i u prvim godinama naglasak je na teškoj industriji, da bi došlo do razvoja, a izabrali smo sekretaricu kao paradigmu poslova u Jugoslaviji. Naravno, rudara kao simbola i figuru koje se sećamo i sa novčanice, a koji je trebalo da bude uzor svima - kaže autorka izložbe Ana Panić, kustoskinja Muzeja istorije Jugoslavije.
Postavka govori i o tome kako su Jugosloveni stanovali, provodili svoje slobodno vreme, ali i osvajali radna i socijalna prava.
- Na primerima pionira, omladinskih akcija i JNA, kroz koje je svakako bila prisutna indoktrinacija države, ako oduzmete ono Socijalistička Federativna, shvatite da ostaju i da se promovišu univerzalne vrednosti, kao što su patriotizam, iskrenost, rodoljublje - zaključuje Panićeva.
Posetioci su pozvani da donesu predmete iz tog perioda, ispričaju svoja sećanja na život u socijalizmu i aktivno učestvuju u kreiranju sadržaja i komentarisanju na društvenim mrežama.
No comments:
Post a Comment